Banjo bluegrass doprovod = Vamping. Pětistrunné banjo je práce pravé ruky. Umění banjisty stojí na třech sloupech:

  1. Rolly – ano to je základní řemeslo, bez toho nelze být. Teoreticky lze vystačit s jedním rolem na 2/4 a 4/4 (Alternating Thumb Roll) a jedním rollem na 3/4 skladby. Je to nuda, ale lze.
  2. Licky – jsou to taková malá jednotaktová sóla. Používají se na zahájení a ukončení skladby. Občas do mezer a pauz. Jejich vyskládáním do šablony akordů skladby lze napsat sólo. Ostatně u sóla se stejně těžko pozná, co je to za písničku. Tabulatury jsou popřeházené licky, snažící se místy trefit do melodie.
  3. Doprovod – podíváme-li se na videa dobrých banjistů (Scruggs) vidíme, že 80% času hrají dost utlumený doprovod (vamping), nevyčuhují, nepředvádí se. Občas si střihnou sólo. Úkolem banjisty je doprovázet zpěváka a houslistu (harmoniku, dobro), tečka! Z toho plyne, že vampingu je třeba věnovat absolutní pozornost. Je třeba hrát „Plné akordy“, neboť prázdné struny zní hrozně a nejdou tímpádem tlumit.

Cituji Scruggse: „Ano, sóla jsou v kapele nutná. Stejně ale nepodceňujte vaši doprovodnou práci při podpoře ostatních, když mají zpívat nebo hrát sólo. Dobrá rytmická sekce je důležitá, takže si pamatujte, že když předáte sólo, jste členem jejich rytmické sekce“.

Paní Casey Henry má na youtube mnoho lekcí 5 banja. Pořádá v říjnu 2016 Murphy Method Beginning Banjo Camp. Je to na dva dny. Cena 700$, v níž jsou dva noclehy a dvě snídaně a dva lunche. Luxusní hotel Mariott Countryyard, Winchester (130 km západně od N.Y.). Budou tam Novici (neumí nic), začátečníci 1 = musí umět doprovázet Vampingem jen tvaru F, skladby Banjo in the Hollow, Boil them cabbage a Cripple Creek. Začátečníci 2 dtto, ale navíc ještě sóla a start na tytéž písničky.  Kdo to neumí, ať si koupí 4 DVD po 30$. Je tam hlavně napsáno: „Vamping is a must!“, jinými slovy, jestli neumíš vamping, tak nám sem nelez.

 

Vamping

Vamping se používá téměř výhradně s pohyblivými akordy a vyznačuje se tlumící technikou levé ruky, což má ve výsledku jakýsi perkusní zvuk.

Při vampingu je pravá ruka snadná, přibylo práce levé ruce s tlumením a pohyblivými akordy. Není to nic lehkého, jiný svět. Na bláně se objeví nová skvrna u okraje od prsteníku pravé ruky. Levá ruka musí být přesnější (ještě kratší nehty) a kolmější dotyk prstů. Malíček (který dosud nehrál a nemá mozol) řve bolestí od 1. struny. Jo chce to čas.

Udělal jsem takové kompilační dílo, kde je tisíc dobrých věcí o vampingu.

Country kapela

Vrcholem doprovodu, je práce v týmu, hraní v kapele. Každá kapela potřebuje manažerské řízení, kapelník musí být alespoň trochu diktátor k udržení kázně.  O budoucnosti nakonec rozhodnou mezilidské vztahy v kapele (Band). Jasný příklad je Petr Janda Olympic. Veřejné vystoupení je jistou formou „vojenského cvičení“, není možné, aby vojáci vyfasovali obě boty levé. Postupem času hrozí kapele „ponorka“, pak rozhodnou vztahy. Lepší jsou průměrní hráči, než tlupa nedisciplinovaných rozevlátých mistrů.

Celou situaci hezky popisuje Jan Pril ze Všebořic, jehož www stránky se postupně rozpadají. Vybral jsem z nich v zájmu záchrany „národního kulturního dědictví“ podstatné texty, opravil jsem chyby a typografii a tady to je.