Foggy Mountain – banjistická maturita

Je bluegrassová instrumentálka od 1949 autorů Flatt a Scruggs a Foggy Mountain Boys. Je to standard bluegrassového repertoáru. Byla použita jako scénická hudba ve filmu 1967 Bonnie a Clyde u automobilové honičky. Jo to je konečná stanice, mistrovská zkouška.

Cripple Creek : učňovská zkouška pro banjistu

Každý začátečník na banjo bluegrass dříve či později narazí na takovou učňovskou zkoušku jíž je Cripple Creek. Je to stará apalačská lidová píseň pro housle, ale hrají ji hodně i banjisti. Stala se standardem mezi bluegrassovými muzikanty a je to většinou první skladba, kterou se banjisti učí.

Postavím si banjo svépomocí

No není to dobrý nápad. Nákup součástek na Open Back 11´by přišel na 12.658 Kč. V případě, že si nedáte tonering a korpus si vyrobíte z plastového vodovodního potrubí vnějšího průměru 280mm (11´= 279,4mm) to dá jen 8.378 Kč.

Výměna strun u banja

Při domácím hraní by se měly struny měnit za půl roku. Jsou drahé D´Adario 09 za 119 Kč; Elixír 09 za 329 Kč. Výměna je tedy důležitá operace.

Popruh na banjo

Jaké je zadání? Široký přes hlavu, úzké konce u banja, žádné kovové součástky, za krkem měkký, nenápadný, cena pod 500 Kč. V kamenných obchodech to neprodávají, že prý to nikdo nekupuje, že prý se banja prodávají s pouzdrem a popruhem.

Zpěvníky na webu a pro mobily

Písniček i s akordy je na Internetu mnoho. Pokud hledáte v anglickém prostředí, tak text = Lyrics, akordy = Chords a tónina = Key.

Ladění banja

Nejběžnější je ladění pro pětistrunné banjo nástroj je Standard G. tj. gDGHD. Mnemotechnická pomůcka pro ladění je: David (tenká) Hodil Granát Do Garáže (krátká). U kytary je to: Emil Hodil Granát Do Atomové Elektrárny. Pozor Američani namísto našeho H píšou B, a namísto našeho B píšou Bb.

K ohni? Ukulele a rytmickou sekci!

Kvalitní bluegrass banjo váží 8,5 kg a je drahé. Musí se tedy nosit v bytelném futrálu, čímž se z toho stala neohrabaná kráva, k táboráku se nehodící. Open back je lehčí, ale taky mu vlhne blána. Nakonec dojdeme ke kompromisu = ukulele.

Tabulatury pro banjo bluegrass

Každý začátečník na banjo bluegrass dříve či později narazí na takovou učňovskou zkoušku jíž je Cripple Creek. Je to stará apalačská lidová píseň pro housle, ale hrají ji hodně i banjisti. Stala se standardem mezi bluegrassovými muzikanty a je to většinou první skladba, kterou se banjisti učí. Cripple Creek je město 1 200 obyvatel (2013). Založeno v roce 1840 v Coloradu v době zlaté horečky (gold rush) mělo 20 000 obyvatel. Dnes žije z heren a kasin. Doslovný překlad je „Chromý potok“.

Licky pro banjo bluegrass

V knihách je rozptýleno mnoho moudrosti, jeden by se z toho picnul. Při hře na banjo existují typické takty, či skupiny taktů, které se pořád opakují, jsou to takové moduly (prý jejich asi tisíc!)  Zahájení skladby, sólo, vsuvky, výplňky a zakončení. Obecně se tomu říká Banjo Bluegrass Licky, což se nejlépe přeloží jako „malá sóla“. Z těchto modulů se pak dá seskládat sólo, či cokoliv. Psát to na papír není šikovné.

Banjo bluegrass Doprovod

ZÁKLAD? ZADARMO V MOBILU Všechno potřebné najdeme zadarmo a offline na mobilu. Ladička je Pro Guitar Tuner. Bere zvuk z mikrofonu, takže jí vadí hluk na pozadí.

Kapodastr pro banjo – vychytávka

Pětistrunné banjo je běžně naladěno do akordu Gdur, takže brnknutím přes struny zní akord, aniž levá ruka cokoli hmatá. Pokud posuneme nějaké želízko přes struny na pátý pražec máme Cdur a na 10tém pražci Fdur. S tím bychom vystačili na většinu písniček. Je to jako havajská kytara.

Jakou koupit ladičku

ZÁKLAD? ZADARMO V MOBILU Všechno potřebné najdeme zadarmo a offline na mobilu. Ladička je Pro Guitar Tuner. Bere zvuk z mikrofonu, takže jí vadí hluk na pozadí.

Nastavování a tunění banja

Přiznejte se bez mučení, že na to sami nestačíte a ani nemáte příslušný vercajk. Klidně vezměte nové banjo a jděte do opravny hudebních nástrojů. Tam vám zakrátko z toho co máte, udělají závodní auto.

Nashvillské akordy (Nashville Number System)

Ať už hrajete na cokoli, každou chvíli narazíte na tóninu, kterou vaši momentální souzpěváci neuzpívají, či muzikanti nezvládnou. Pomocníkem je Nashvillský číselný systém (Nashville Number System). Napsal jsem k tomu takový otupný manuál do wordovského souboru NNS.

Jak na metronom

Na začátku učení máme pokušení jít příliš rychle. Jsme vzrušeni a toužíme si zabrnkat nějakou dobrou hudbu, a chceme ji hrát teď!

Banjo bluegrass školy – knihy v češtině

V průběhu času vzniklo pár Banjo bluegrass školy česky. Jejich hlavním problémem je zápis tabulatur. Někdo neměl software na psaní tabulatur a tak to namastil ručně (Jiří Jeřábek), nebo neměl čas (něco Martin Fridrich).

Manuál pro banjo bluegrass

Pořád jsem se v tom nemohl vyznat, je to jak pytel blech, moc věcí a spolu provázaných. Tak jsem se naštval a napsal si svůj manuál. Možná se můj Banjo bluegrass manuál někomu hodí, nevím.

Guitar Pro 6 česky (manuál)

Ján Bratinka program na psaní tabulatur Guitar Pro 6 zpopularizoval. Já jsem to jen převedl do češtiny a přidal k tomu různé špeky, které nejsou ani v anglickém manuálu. Práce s tímto softwarem je radost, myslím, že v něm nic nechybí. Nelekejte se toho názvu, funguje to pro všechny nástroje, nejen pro banjo.