Foggy Mountain – banjistická maturita

Je bluegrassová instrumentálka od 1949 autorů Flatt a Scruggs a Foggy Mountain Boys. Je to standard bluegrassového repertoáru. Byla použita jako scénická hudba ve filmu 1967 Bonnie a Clyde u automobilové honičky. Jo to je konečná stanice, mistrovská zkouška.

Cripple Creek : učňovská zkouška pro banjistu

Každý začátečník na banjo bluegrass dříve či později narazí na takovou učňovskou zkoušku jíž je Cripple Creek. Je to stará apalačská lidová píseň pro housle, ale hrají ji hodně i banjisti.

Tabulatury pro banjo bluegrass

Boil Them Cabbage. Připravil jsem vývojové cvičení ve formátu .docx, kde je vidět, jak se tabulatura rodí z melodie, ale nakonec i celou tabulaturu Bile dem Cabbage. Ano je to primitivní.

Licky pro banjo bluegrass

V knihách je rozptýleno mnoho moudrosti, jeden by se z toho picnul. Při hře na banjo existují typické takty, či skupiny taktů, které se pořád opakují, jsou to takové moduly (prý jejich asi tisíc!)  Zahájení skladby, sólo, vsuvky, výplňky a zakončení. Obecně se tomu říká Banjo Bluegrass Licky, což se nejlépe přeloží jako „malá sóla“. Z těchto modulů se pak dá seskládat sólo, či cokoliv. Psát to na papír není šikovné.

Banjo bluegrass Doprovod

Paní Casey Henry pořádá Beginning Banjo Campy. Budou tam začátečníci = musí umět doprovázet Vampingem: Boil them cabbage a Cripple Creek. Je tam hlavně napsáno: „Vamping is a must!“, jinými slovy, jestli neumíš vamping, tak nám sem nelez.

Manuál pro banjo bluegrass

Pořád jsem se v tom nemohl vyznat, je to jak pytel blech, moc věcí a spolu provázaných. Tak jsem se naštval a napsal si svůj manuál. Možná se můj Banjo bluegrass manuál někomu hodí, nevím.

Mark Wardle, můj online učitel

Mark Wardle bydlí v Austrálii. Mluví pomalu a přesně, obrazovka je plná hmatníku, žádné opičky. Trpělivě ukazuje a pod sebou má dole tabulaturu. 35 lekcí.