V knihách je rozptýleno mnoho moudrosti, jeden by se z toho picnul. Při hře na banjo existují typické takty, či skupiny taktů, které se pořád opakují, jsou to takové moduly (prý jejich asi tisíc!)  Zahájení skladby, sólo, vsuvky, výplňky a zakončení. Obecně se tomu říká Banjo Bluegrass Licky, což se nejlépe přeloží jako „malá sóla“. Z těchto modulů se pak dá seskládat sólo, či cokoliv. Psát to na papír není šikovné.

Australská učitelka hry na banjo, Wendy Holman, vymyslila geniální věc. Co jeden lick jedna karta. Tyhle karty prodává, sada za 25AUD. Tabulatury jsou postaru, čísla nad strunou. Wendy Holman je podlé mého mínění nejlepší anglicky mluvící učitelkou bluegrassového banja. Mluví pomalu a krásně anglicky (pochází z Anglie) a ta přátelská Australie z ní přímo vyzařuje.

Sesbíral jsem všechna moudra, kde co bylo, a udělal jsem také takové karty, ve formě vystřihovacího pexesa, každá karta má formát mariášové karty. Je možné si to vytisknout a vystříhat. Kdo pracuje v tiskárně, tak si to po směně vytiskne na tuhý klouzavý papír.

Je toho ale 184 karet, 23 stran FA4 ve formátu .pdf  5,3MB.
K tomu jsem ještě vyrobil nahrávku všech licků ve formátu .mid
Můžete si je pouštět různou rychlostí. Koho dráždí robotický zvuk formátu .mid, může si to stáhnout 32 MB zip z mého dropboxu ve formátu .mp3. Výhodou karet je, že si vyberete jen ty, co zvládnete a zbytek odložíte pro budoucnost.

Od banjisty se čeká, že rozjede skladbu (Kick Off),
pak že bude tiše doprovázet ostatní muzikanty (rytmus a správně akordy), zahraje si 16 nebo 8 taktové sólo, občas do nějaké díry dá výplň (Fill In) a nakonec zahraje celkové zakončení.

Bluegrass není clawhammer, takže z toho stejně melodie nečouhá (Konec konců si může banjista hrát cokoli, pokud je to v rytmu a sedí to na akordy). Všimněte si, že Wendy se opírá o blánu malíčkem

A už jsme zase u těch modulů.
Napíšete si z písničky skladbu akordů (nejlépe v Nashvillském  číselném systému) a podle toho naskládáte karty jako domino.

Tohle sólo napsal Bill Evans 2007 v knize „Banjo for Dummies“. Je to osmitaktový kolotoč 2G, 2C, 2D, 2G neboli v NNS zapsáno 1 1 4 4 57 57 1 1. Pasuje to na verzi (ne na chorus, refrén) písně Hobos Lullaby  (zpívá to pěkně Emmylou Harris, má to v Es dur t.j 2Es, 2As, 2B7, 2Es).

Snad ještě k tomu tabulatura, neb to pasuje i na Montgomery.
Solo mix licks v MP3 a ještě v pdf.

solo mix licks

V roce 1992 vyšel A4 paperback Tony Trischka: Hot licks for Bluegrass Banjo 141 stran, prodává se za 498 Kč. Tabulatury jsou postaru a asi tak třetina knihy je jen omáčka. Zbytek je výborný, Tony je dobrý učitel, bere to pěkně po pořádku a pomalu. Začíná banjistickou pitvou písničky Twinkle Twinkle Little Star (originál je v C dur), což je W.A.Mozartova 1778 úprava francouzské národní písně „Ah vous dirai-je, Maman“.

Na Internetu je ukázka 17 stran, z nichž jsem str. 12 – 17 přeložil do češtiny a napsal tabulatury po novu a k tomu MP3 a pdf, hotovo Banjo bluegrass Licky.