Postavím si banjo svépomocí

No není to dobrý nápad. Nákup součástek na Open Back 11´by přišel na 12.658 Kč. V případě, že si nedáte tonering a korpus si vyrobíte z plastového vodovodního potrubí vnějšího průměru 280mm (11´= 279,4mm) to dá jen 8.378 Kč.

Výměna strun u banja

Při domácím hraní by se měly struny měnit za půl roku. Jsou drahé D´Adario 09 za 119 Kč; Elixír 09 za 329 Kč. Výměna je tedy důležitá operace.

Popruh na banjo

Jaké je zadání? Široký přes hlavu, úzké konce u banja, žádné kovové součástky, za krkem měkký, nenápadný, cena pod 500 Kč. V kamenných obchodech to neprodávají, že prý to nikdo nekupuje, že prý se banja prodávají s pouzdrem a popruhem.

Zpěvníky na webu a pro mobily

Písniček i s akordy je na Internetu mnoho. Pokud hledáte v anglickém prostředí, tak text = Lyrics, akordy = Chords a tónina = Key.

Trocha hudební teorie s Rickem McKeonem

Časem vám začne vrtat hlavou proč a jak. Ano je třeba nahlédnout do harmonie. Chtělo by to nějakého lektora, který není umělecky rozevlátý, má matematické myšlení a dovede se jasně vymáčknout. Rick McKeon je ten pravý!

Technika hraní na banjo clawhammer

Na Internetu probíhá nekonečná diskuze o banjo clawhammer technika, jestli hrát v banjo clawhammer melodii (Bum) ukazovákem, či prostředníkem. Vyřešil to Josh Turknett: hoďte si mincí a pokračujte! Josh má otrčený ukazovák do prostoru a hraje prostředníkem (Patric Costello taky, Ryan Spearman si na ten prostředník ještě nasadil obráceně prstýnek). Brush (di) hrají prostředníkem, prsteníkem a malíčkem.

Noty pro banjo clawhammer

U banjo clawhammer se nepoužívají normální noty, neb stejný tón se dá zahrát na různých strunách. Používají se Tablatury. Nejjednodušší tablatura clawhammeru (Bum – di – ty) 4/4 vypadá takhle:

Lektoři

Pro výuku banjo clawhammer je mnoho povolaných, málo vyvolených. Chceme, aby mluvil česky, maximálně slovensky. Chceme, aby uměl trochu hrát, nepředváděl se jaký je borec a uměl učit. A aby měl vybavení a natáčel to nějaký profesionál, ne kamera před člověkem bez ostření, hluk na pozadí a pobíhající psi a kočky.

Etudy pro banjo clawhammer

Etuda je něco, co se hraje tisíckrát, až je to dokonalé. Pianisti by mohli vyprávět. Máme zde Banjo Clawhammer Etudy.

Banjo clawhammer

Ve fitnesscentru by se neměla posilovat jen levá ruka. Český vzdělávací systém trénuje jen levou hemisféru mozku (matematika, posloupnosti). Pro plné využití pravé hemisféry mozku (emoce, zvuky, vůně) je třeba trénovat umění, tedy i muziku a emoce. Nejlépe banjo clawhammer, což je kombinace emocí, hudby, rytmického pohybu a řemesla levé a pravé ruky (každá jinak).

Ladění banja

Nejběžnější je ladění pro pětistrunné banjo nástroj je Standard G. tj. gDGHD. Mnemotechnická pomůcka pro ladění je: David (tenká) Hodil Granát Do Garáže (krátká). U kytary je to: Emil Hodil Granát Do Atomové Elektrárny. Pozor Američani namísto našeho H píšou B, a namísto našeho B píšou Bb.

K ohni? Ukulele a rytmickou sekci!

Kvalitní bluegrass banjo váží 8,5 kg a je drahé. Musí se tedy nosit v bytelném futrálu, čímž se z toho stala neohrabaná kráva, k táboráku se nehodící. Open back je lehčí, ale taky mu vlhne blána. Nakonec dojdeme ke kompromisu = ukulele.

Kapodastr pro banjo – vychytávka

Pětistrunné banjo je běžně naladěno do akordu Gdur, takže brnknutím přes struny zní akord, aniž levá ruka cokoli hmatá. Pokud posuneme nějaké želízko přes struny na pátý pražec máme Cdur a na 10tém pražci Fdur. S tím bychom vystačili na většinu písniček. Je to jako havajská kytara.

Jakou koupit ladičku

ZÁKLAD? ZADARMO V MOBILU Všechno potřebné najdeme zadarmo a offline na mobilu. Ladička je Pro Guitar Tuner. Bere zvuk z mikrofonu, takže jí vadí hluk na pozadí.

Nastavování a tunění banja

Přiznejte se bez mučení, že na to sami nestačíte a ani nemáte příslušný vercajk. Klidně vezměte nové banjo a jděte do opravny hudebních nástrojů. Tam vám zakrátko z toho co máte, udělají závodní auto.

Tabulatury pro banjo clawhammer

Internet je plný písniček (tunes), akordů (chords), textů (lyrics), not (sheet music) a tabulatur (tabs). Písnička a akordy jdou sesypat dohromady snadno. Potíž je s tabulaturami pro banjo clawhammer. Připravil jsem desítku tabulatur pro začátečníky.

Nashvillské akordy (Nashville Number System)

Ať už hrajete na cokoli, každou chvíli narazíte na tóninu, kterou vaši momentální souzpěváci neuzpívají, či muzikanti nezvládnou. Pomocníkem je Nashvillský číselný systém (Nashville Number System). Napsal jsem k tomu takový otupný manuál do wordovského souboru NNS.

Jak na metronom

Na začátku učení máme pokušení jít příliš rychle. Jsme vzrušeni a toužíme si zabrnkat nějakou dobrou hudbu, a chceme ji hrát teď!

Manuál pro banjo clawhammer

Po dvouletém brnkání jsem si napsal pro sebe návod k použití Banjo Clawhammer manuál. Ano, je otupný, abych mu i já rozuměl.