V průběhu času vzniklo pár Banjo škol česky. Jejich hlavním problémem je zápis tabulatur. Někdo neměl software na psaní tabulatur a tak to namastil ručně (Jiří Jeřábek), nebo neměl čas (něco Martin Fridrich). Staré tabulatury mají tenkou strunu nahoře (Jiří Jeřábek). Staré tabulatury mají čísla pražců nad strunou (ptáci na drátě) u Jiří jeřábek, něco Martin Fridrich, první kniha Marko Čermák, škola Shellin, škola Ján Bratinka . Řekl bych, že už je to k ničemu.

Důležité jsou přílohy těch knih. CD jsou už passé a DVD taky, málokdo má ještě v počítači CD/DVD mechaniku. CD se dají přetáhnout (viz. zde Muzika – Technika – Pomalá hudba z Youtube). DVD  a MP3 se nakopírují na hardisk a pak se přehrávají přes VLC Media Player. Přehrávače mají možnost zpomalení!!! Většinu níže uvedených knih má pražská městská knihovna.

Škola hry na pětistrunné bendžo

autor: Jiří Jeřábek
rok vydání: 1973
rozsah: 14 stran

Anotace:
Vycházelo jako vystřihovací příloha novin Mladá fronta. Staré tabulatury, polovina textu je o notách a harmonii.

Pětistrunné banjo

autor: Marko Čermák
rok vydání: 1977
rozsah: 71 stran
vydalo: Supraphon

Anotace:
Před těmi 40 léty to musela být bomba.  Kdyby nebylo nic jiného, tak ano. Dneska už je lepší software na psaní tabulatur. Jsou zde staré tabulatury, kdy jsou čísla nad strunou (jako ptáci nad drátem) a ne jako dnes, kdy jsou ti ptáci jakoby na rožni, propíchnutí.Taky tenkrát nešlo napsat přesnou tabulaturu a tak musela nad tím být ještě stopa not. Blbě se podle toho hraje.  Obsahově je to správně, formálně na dnešní dobu už ne.

Banjo z mlžných lesů

autor: Marko Čermák
vydáno: 1998
rozsah: 211 stran
vydavatel: Country Home 

Anotace:
Jo tohle už je jiné kafe, i když už 20 let staré. Marko (*1940) ví a umí už všechno, a tak to sepsal. Je to dokonalé obsahově tam nic nechybí. 40 stran perfektních tabulatur, 50 stran zpěvník s notami a akordy, 30 stran povídání o country v ČR (něco jako TV seriál Zvláštní znamení touha). Srdcem knihy je 70 stran Škola hry, kde je absolutně všechno, na co si vzpomenete. Tabulatury už jsou moderní (čísla napíchaná na struně). Stačí! Slabinou je, že není DVD, ani CD, v době, kdy jsme zvyklí všechno očumovat na youtube. Hezky se to čte, emocionální výlev srdce muzikanta, no nemá to chybu. Marko je ještě ke všemu dobrý učitel. Chci vybrat 2 citáty:

„Úspěch kapely i jednotlivců nespočívá jen v bravurním pidlikání a čisté intonaci, ale v muzikantském i lidském potencionálu, který posluchač intuitivně z hudebníka vycítí. Tři akordy anebo několik pomalých tónů zahraných v tu správnou chvíli a těmi správnými lidmi dokáže zasáhnout srdce víc, než hudební exhibice.“

„Ideální doba cvičení, kterou potřebujete, abyste cítili zřetelné pokroky, jsou tři hodiny denně. Jedna hodina denně stačí k zachování kondice.“

Škola hry na pětistrunné banjo

autor: Petr Brandejs
vydáno: 1998
rozsah: 100 stran + CD

Anotace:
50 stran absolutně dokonalé, jednoduché a mnoha příklady vybavené školy.  94 nahrávek na CD. Prostě to nemá chybu. Jen kdyby ještě bylo to DVD, což asi v roce 1998 byl problém. Ze zde uvedených  rozhovorů z interviewovanými banjjisty plyne, že je třeba hrát minimálně hodinu denně. Poslouží i jako základní dílo k sjednocení názvosloví, překládaného z angličtiny (Odtah, Odtrh = Pull-Off).

Škola začíná na straně 12. (CD č.2). Na straně 26. (CD č.28) začátečník odpadne. Tady jsem pochopil proč Marko Čermák píše: „Mělo by se cvičit dvoufázově, 3 hodiny dopoledne, 3 hodiny odpoledne“! Chtělo by to nějakou jednodušší školu, ano zřejmě to splňuje ta další „Pětistrunné banjo (úplně) od začátku“, Petr Brandejs, 2016.

Pětistrunné banjo v českých country hitech

autor: Petr Brandejs
vydáno: 2008
rozsah: 41 stran + DVD

Anotace:
17 tabulatur, dvouřádkových. Na prvním řádku je hlas a akordy (zpěvník) a na druhém dokonalá tabulatura, s rozpisem pravé ruky (pokud je to třeba). Není co dodat. Banjo bluegrass v češtině. Škoda, že prodejci neví co vlastně prodávají. Kdyby se do toho koukli, museli by napsat, že je to pro pokročilé a lepší. Ostatně už v úvodním slově (signovaném v září 2006) Petr píše: „Pokud ještě nejste rutinovaným hráčem, myslím, že je pro vás  má první kniha, tedy Škola hry na pětistrunné banjo, nezbytností“. Ostatně na DVD Petr praví, že tato kniha je jakýsi druhý díl jeho Školy na pětistrunné banjo (1998).

DVD je technicky dokonalé, jen Petr a holé banjo. Rozebírá písničku po písničce, takt po taktu, pomalu a trpělivě. Akorát je to jakoby rozbor zápasu druhé či první ligy. Lehčí jsou Rodné údolí, Tisíc mil a Zvedněte kotvy. Z DVD člověk zjistí (co jinde není), že se klidně hraje na druhém pražci ukazovákem a na čtvrtém až pátém pražci prostředníkem. To mi zatím dělalo potíže. Taky nechávat hmat ležet, za chvíli je pak zas potřeba. Nehty skoro nemá.

Báječná ženská; Blues folsomské věznice; Co se bude dít; Dědečkovy hodiny; Foggy Mountain Breakdown; Ó Zuzano; Rodné údolí; Severní vítr; Tak já jdu dál; Tisíc mil; Toulám se; V Mongomery (Jižní eskadrona); Veď mně dál cesto má; Za chvíli už budu v dáli; Zrádný banjo; Zvedněte kotvy; On the Run.

Poslední romantik

autor: Marko Čermák
vydáno: 2014
rozsah: 175 stran

Anotace:
Pozor!!! Není to škola na banjo! Druhé upravené vydání od roku 2010. Na e-shopech prodávají většinou to první vydání z roku 2010.  Je to hezká, technicky dokonalá knížka formátu B5 (větší polovina A4). Tvrdá vazba, tisk na polokřídě, krásný dárek pro trampy v důchodu. Jedná se o velmi podrobný životopis napsaný „Ich formou“. Spíš bych to nazval: „Pláč na koncem trampingu v Čechách“. Je to hodně emocionální, dost smutné, nicméně se to dobře čte.  Pro mně (*1945) je Marko (*1940) blízký, neb jsme prožili stejnou hudební historii. Doufal jsem, že Marko jako svůj banjistický odkaz vyřízne z knihy Banjo z mlžných lesů tu vynikající školu 70 stran z 211 stran, opráší ji a střihne k tomu DVD. Ne nestalo se. Škoda, zkušenosti zapadnou do propasti času. Kdo si to koupí na e-shopu, bude prskat vzteky, na titulce je Marko s banjem a v anotaci není prakticky nic. Teď jsem to dočetl a jsem rád, že jsem si to jen půjčil v knihovně. Žádné noty, o banju jen okrajově, takové vyprávění o historii banj v ČR.

Pod stejným názvem (zmatek na e-shopech) se prodává i dvojcédéčko, které s knihou nesouvisí. Cena   247 (filmnadvd) až 299 (bontonland). Na bontonland.cz je to možné stáhnout jako MP3 celé za 139, nebo po 15Kč jednotlivé písničky. Je to 50 skladeb výběr Mirek Černý.

Pětistrunné banjo (úplně) od začátku

autor: Petr Brandejs
vydáno: 2016
rozsah: 44 stran + DVD
vydavatel: GW Cheb (novinka).

Anotace:
Ukázka na www.atamusic.cz předvádí basový roll na písničce Kocábka na dva akordy.

Shellinova škola hry na pětistrunné banjo

autor: Jiří Stehlík
vydáno: 2009

Anotace:
Výborná je kapitola o technickém zabezpečení kapely (mikrofony, bedny, atd) a taky povídání o psychologii hráče na banjo (tréma, pokora).

Škola hry na 5 strunové banjo

autor: Ján Bratinka
rozsah: 190 stran
slovensky

Anotace:
Tabulatury postaru, čísla nad strunou. Má i další knihy pro pokročilé.

S banjem na Jam: Banjo bluegrass e-book

autor: Karel Hyndrák
vydáno: březen 2016
rozsah: 47 stran (2,3MB) + 30 cvičení mp3 (31MB)

Anotace:
Je to škola hry na banjo bluegrass. Když chcete něco dokonalého, musíte si to udělat sami. Se skromností, sobě vlastní, jsem se pokusil napsat FORMÁLNĚ dokonalý manuál. Možná, že se z toho někomu něco hodí. Ta cvičení můžu případnému zájemci poslat zadarmo přes „Úschovnu“. Napsal jsem to ve Wordu, abyste si v tom mohli Deletovat podle potřeby.

S banjem na jam

(soubor .pdf)

Earl Scruggs and The Five String Banjo

autor: Earl Scruggs
vydáno: 2005, + 1 CD
Anotace:
Knihu prodává např. http://www.enbook.cz  (Cheb) holou za 445 Kč, nebo s CD za 717 Kč plus poštovné 45 Kč. Na Internetu je ke stažení holá kniha 30 MB za 27$.

Banjismus je náboženství, banjisti jsou sekta. Do roku 1945 hráli všichni Old time (clawhammer). Earl Scruggs nastavil výhybku na vedlejší kolej a způsobil revoluci zavedením tříprsté techniky (bluegrass). Oddělila se komunita bluegrassistů. Earl je papež, jeho kniha je bible. Všechny další školy jsou modifikací této bible. Kniha vzniká tak, že nakladatel stanoví cenu knihy (jakou zákazník vydrží), navrhne se provedení (tvrdá vazba, paperback, papír, obrázky, CD) a z toho vznikne počet stránek (např. 200). Pokud má autor jen 100 stran, musí se to nafouknout o omáčku a třeba i o 30 písniček. Vydání 1998 mělo 130 stran, teď to nafoukli na 200. Správně by mělo být napsáno: kolektiv autorů, neboť 93 stran napsal někdo jiný.

Tato kniha obsahuje o banju a Earlu úplně všechno, americkou historii, včetně popisu nástroje, harmonie, akordů, návodu stavby banja a přelaďovačů doma na koleně a amerických písniček. Kniha má 200 stran. Překlad má 125 stran textu ve Wordu (22MB), Mp3 z CD 43MB, Mp3 z alba 142MB.

Český čtenář si může skoro všechno (noty, akordy, tabulatury) předčíst v dokonalých knihách Marko Čermáka a Petra Brandejse, včetně českých písniček, které zná. Přeložil jsem jen to, co má Earl navíc. Je to hodně volný oplodněný překlad. Použil jsem některé věty z překladu www.shellin.wz.cz. Což je zřejmě verze z roku 1980 (možná i 1968) a taky z překladu libereckého banjisty Vítězslav Vintr (což je taky překlad některého ze dvou předchozích vydání (1968 a 1980).

Pokud jsem něco vypustil, nepokládal jsem obsah za potřebný. Text ve Wordu má 125 stran (22MB) + mp3 z CD 47MB + mp3 s gramodesek, na které jsou odkazy v textu 140MB. Ano je to síla! český překlad: Karel Hyndrák

Všechny písničky  jsou v dokonalých jednořádkových tabulaturách:

1.American Made – World Played (G, G dur); 2.Bleeker Street Rag (G, G dur);3.Blue ridge cabin home (G tuning, G dur, capo 2); 4.Broad River (C tuning, C dur); 5.Careless love (D tuning, D dur); 6.Carolina Boogie (G, G dur); 7.Carolina Traveler (C tuning, C dur); 8.Cripple creek (G tuning, 2 capo, napsané v G dur); 9.Cumberland gap (G, G dur); 10.Dear old dixie (Gis tuning, Gis dur); 11.Earl´s breakdown (Gis tuning, Gis dur); 12.Flint hill special (Gis tuning, Gis dur); 13.Foggy mountain breakdown (Gis tuning, Gis dur); 14.Foggy mountain chimes (G tuning, G dur); 15.Good times are past and gone (A tuning, G dur, ¾); 16.Ground hog (G, G dur); 17.Ground speed (Gis tuning, Gis dur); 18.Home sweet home (C, C dur); 19.Hot corn, cold corn (G, G dur); 20.Instrumental in D minor (D minor tuning, d moll); 21.John Henry (D tuning, D dur); 22.Little darlin´, pal of mine (G, G dur); 23.Lonesome road blues (G, G dur); 24.Loraderojost Ill Breakdown (G, G dur); 25.My cabin in Caroline (Gis tuning, Gis dur, + noty na zpěv); 26.Nasville blues (D minor tuning, d moll); 27.          Old folks (C tuning, C dur); 28.Pedal to the Medal (G, G dur); 29.Pick Along (G, G dur); 30.Pretty polly (G modal tuning, napsané v F dur); 31.Randy Lynn rag (Gis tuning, Gis dur); 32.Reuben (D tuning, D dur); 33.Roller Coaster ((C tuning, C dur); 34.Sally Ann (G, G dur); 35.Sally Goodwin (G, G dur); 36.Shucking the corn (G, G dur); 37.Silver Eagle (G, G dur); 38.Station Break   (G, pátá struna zaháknuta na 7. pražci=a); 39.String Bender (G, pátá struna zaháknuta na 7. pražci=a); 40.Train number Forty-Five (G, G dur); 41.You bake right with Martha White (G, C dur); 42.Yonder stands little Maggie (G, G dur); 43.Your love is like a flower (G, G dur, + noty na zpěv).

Kniha je prošpikovaná odkazy na CD (kupte si ho) a verbálními odkazy na různé nahrávky na gramofonových deskách (Alba). Naštěstí jsou některé gramodesky ke stažení v mp3 na www.ulozto.cz a na ruském www.mp3trekov.net..

Five String Banjo

autor: Earl Scruggs
vydáno: 1968 – český překlad Jiří Stehlík.

Anotace:
Překlad původní verze Scruggsovy knihy do češtiny je na stránkách . Jsou to jen vybrané kapitoly 1,4,5,6 (kus) z celkem 13. Scruggsovy tabulatury jsou správně, čísla propíchnutá strunou.  Stehlíkovy tabulatury jsou postaru. Je to celé na kočku. Ty kapitoly 1,4,5,a 6 (kus po slide) umí Marko Čermák vysvětlit lépe než božský Earl.

Scruggs 1968 česky

(soubor .doc)

Earl Scruggs  5-String Banjo, Instruction Album

vydáno: 1967
rozsah: 200 stran + 12 MP3_ český překlad

Anotace:
Původní provedení je černá LP deska a kniha. Deska je volně stažená z Internetu v 12 bandech mp3. Text je volně na Internetu ve velké knize 2005 (200 stran). Prakticky se jedná o nejzajímavější část knihy (kapitola 9 Cvičení). Nahrávky na bandech jsou omezené, co se vešlo na LP desku. Stačí!!! Překlad je hodně volný, s cílem pomoci začátečníkům. Scruggs mluví nářečím, neameričan aby se z toho picnul (héf = half; sténg = string, atd). Ostatně to mluvené slovo není zas tak podstatné. Je to ve Wordu, abyste si mohli zvětšovat obrázky a nemuseli se ponižovat nasazováním brýlí při hraní.

Text 24 stran má 8MB a nabízím ho ke stažení napřímo.

Těch 12 mp3 (bandy) má 45 Mb a můžu vám je poslat přes úschovnu, na vyžádání (zadarmo). Dělám to pro zábavu. MP3 jsou zvukově perfektní, v přestávkách je slyšet, jak šustí jehla po gramodesce.

Banjo dávných horalů, farmářů, kovbojů, tuláků a jiných dobrodruhů

autor: Martin Žák
vydáno: říjen 2015

Anotace:
Po 13 létech elektronická verze slavné knihy.  CD (text v pdf a nahrávky v mp3) za 890,- Kč. Je to o banju styl Clawhammer.

Clawhammer Banjo e-Book

autor: Karel Hyndrák
vydáno: březen 2015
rozsah: 20 stran

Anotace:
Udělal jsem takovou kompilační práci většinou z Josha Turknetta, kterého najdete na youtube.
Pro normálního člověka by to mohlo stačit.

The Key to Five String Banjo

autor: Pat Cloud
vydáno: 2006

Anotace:
Pěkná škola na bluegrass banjo pro začátečníky. Udělal jsem z toho takový hodně prořezaný oplodněný český překlad.  Má to 7 stran. Jsou to vlastně jen cvičení s poznámkami a každé cvičení má MP3 nahrávku. Nejvíc místa zaberou na disku ty MP3 (44 kusů). Jsou tam  rozebrané 2 písničky: Go Tell Aunt Rhody (že jí chcípla šedá husa) a You are my sunshine (krásné, zpívá to i Johnny Cash).

Beginning Bluegrass Banjo

autor: Mark Wardle
překlad: česky Karel Hyndrák, 32 stran, říjen 2016

Anotace:
Mark Wardle má těch 39 lekcí na youtube. Je tam jen banjo zblízka, žádné rušení, žádné předvádění, jen výuka. Dá se to stáhnout z youtube, Download do MP4. Pak se to dá doma pouštět zpomaleně. Technicky je to dokonalé. Mark Wardle je Australan, takže nemá žádný hrozný americký přízvuk, ale stejně drmolí a mluví jako o závod. Na obrazovce běží pod banjem tabulatura = super! Přepsal jsem to jeho povídání do češtiny a tabulatury jsem opravil a napsal znovu. Na rozdíl od odborníků, kteří neumí učit (Scruggs), je to pedagogicky skvělé. Končí to Cripple Creekem, Blackberry Blossom, Bill Cheatham a Dueling Banjos. Prostě to nemá chybu.