Teofil Neužil je úspěšný spisovatel, neumí psát na klávesnici všemi deseti. Posledních 5 let diktoval své knihy do stroje najaté písařce. Už to nechce. Hledal (a našel) robotické řešení diktování přímo do počítače, výstupem je text ve Wordu. Ostatně nakladatelství žádá perfektní text ve Wordu a obrázky zvlášť. Peníze se točí kolem normostránek. Jedna normostránka má 1800 znaků, včetně mezer, což je cca 250 slov, písmo 12, řádky 1,5. Okraje nahoře a dole 2,5 cm; vlevo a vpravo 3 cm. Počet znaků ve Wordu se najde: Menu: RevizeKontrola pravopisuPočet slov (tabulka). Našel 3 možnosti: 1. Levné pracné, 2. Střední a 3. Drahé bezpracné.

1. Google – Překladač

V počítači musí být zastrčen mikrofon. Někde už je zabudovaný (tablet, mobil). Počítač musí být připojen na Internet (Wifi, nebo Mobilní data). V Googlu, vpravo nahoře klepneme na ikonu tři tečky pod sebou (Přizpůsobit a ovládat Google Chrome) – NastaveníRozšířená nastavení  – Ochrana soukromí a zabezpečeníNastavení obsahuMikrofon – zapněte Před přístupem se zeptat (posunout puntík doprava). U tabletu je to NastaveníNastavení WebuMikrofon. V Googlu vpravo nahoře klepněte na ikonu 9 teček (aplikace Google). Vyberte Překladač. V Překladači vyberte Čeština, Čeština. Klepněte na ikonu mikrofonu (Zapnout hlasový vstup). Diktujte do mikrofonu. Text se píše sám. Vypne se to zas ikonou mikrofonu. Záznam si můžete poslechnout přes ikonu reproduktoru vedle ikony mikrofonu. Vejde se jen 5 000 znaků včetně mezer, t. j. cca 2,5 stránky, tedy 700 slov. Text vpravo (překlad) se vybere a nakopíruje (CTRL C) do Wordu (CTRLV) Tam se upraví. Ano je to kostrbaté řešení, ale je zadarmo a funguje dobře. Skákání po 2,5 stránkách zas tak nezdržuje. Já s tím pracuji už léta a nemůžu si to vynachválit. Ten překladač je úžasný, člověk může klidně vyhodit všechny papírové slovníky. Trochu práce je pak ve Wordu, kdy je třeba přidat interpunkci a opravit časté chyby. Při diktování se dá říkat na místě tečky stop a na místě čárky třeba koma. Pak ve Wordu se to v CTRL H zamění (zaměň stop za .)

 

2a. Diktovací stroj je už lepší mašina

Člověk žasne, co všechno v tom Googlu už je. Je třeba mít obě věci jako v předchozím textu u Překladače (mikrofon s povolením a připojení na Internet. Napíšete do příkazového řádku https://dictation.io a octneme se v diktovacím stroji, který umí i česky. Uprostřed obličejů je šipka do návodu na youtube (4 min). Klepneme na tlačítko Launch Dictation. Objevil se diktovací stroj. Vpravo klepneme na mikrofon a můžeme začít diktovat. U konce řádku řekneme Konec řádku, u konce odstavce Konec odstavce (samo to odskočí), tak jak je to napsáno v Speech Recognition Commands (česky). Nakonec dáme červený Stop. Dáme Copy a celý text se nakopíruje do Clipboardu v počítači. Přejdeme do Wordu a tam dáme CTRL V (Vložit z Clipboardu) a je to tam. Teď to ve Wordu vyladíme a vyleštíme a je hotovo. Když chceme pokračovat v diktátu, dáme dole Clear, tím se obsah stránky vymaže (Canvas Cleared) a připraví pro další práci.

2b. Poloprofesionálně s pomocí Googlu

V počítači musí být zastrčen mikrofon. Tahle verze nejde na tabletu a mobilu. Počítač musí být připojen na Internet (Wifi, nebo Mobilní data).

Variantním řešením je poslouchat MP3 do sluchátek a opakovat to do mikrofonu (ano když je nahrávka s hlukem na pozadí).

Googlu, vpravo nahoře klepneme na ikonu tři tečky pod sebou (Přizpůsobit a ovládat Google Chrome) – NastaveníRozšířená nastavení  – Ochrana soukromí a zabezpečeníNastavení obsahuMikrofon – zapněte Před přístupem se zeptat (posunout puntík doprava).

Googlu vpravo nahoře klepněte na ikonu 9 teček (aplikace Google). Vyberte Dokumenty. Objeví se Poslední dokumenty, ty můžeme smazat přes ikonu tři tečky vpravo dole, pravá myš Odstranit).

V pravém dolním rohu klepneme na + v kroužku (Vytvořit nový dokument), čím přidáme nový dokument. Objevil se Dokument bez názvu, kurzor bliká. Dáme z Menu: NástrojeHlasové zadávání – vlevo se objevila ikona Mikrofonu. Má výběr jazyka např. Čeština a povel Klikněte a mluvte. Dáme k sobě mobil a mikrofon a necháme je běžet. Nakonec klepneme na červený mikrofon.

Horní nadpis Dokument bez názvu přepíšeme na např. Staré bělidlo. Napravo od něj je ikona Můj disk, klepneme na ikonku Otevřít složku na nové kartě, napravo od Můj disk. Objeví se celý dialog Můj disk.

Tam si na svůj soubor Staré bělidlo kdykoli klepneme. V Nástrojích se nabízí i Pravopis a Překlad. Když vybereme Překlad, vytvoří se samočinná kopie toho našeho souboru a do něj se to přeloží (např. do ruštiny, umí i azbuku). Vybereme text a překopírujeme ho do Wordu. Hotovo.

3. Profesionální diktovací stroj

Je od firmy Newton https://www.newtontech.net/cs/newton-dictate/ a verze Business stojí 13 900 Kč, verze profi 22.900 Kč. Je to krabicová verze softwaru. To už je dokonalost a pracuje to skoro samo a bez chyb. Bezdrátový mikrofon Umožňuje při diktování trajdat po domě a zahradě.   ***