Snadno a rychle

GP6 ObrazovkaJán Bratinka program na psaní tabulatur Guitar Pro 6 zpopularizoval.

Já jsem to jen převedl do češtiny a přidal k tomu různé špeky, které nejsou ani v anglickém manuálu. Práce s tímto softwarem je radost, myslím, že v něm nic nechybí. Ačkoliv je v názvu kytara, pracuje se všemi nástroji včetně banja. Manuál jsem napsal tak, aby si s tím poradil i úplný začátečník.

K základní notové lince pro váš nástroj si snadno připíšete další stopy, jako např. zpěv či syntetizátor, kytaru, basu, mandolínu a bicí – a pak už hraje celý orchestr.

Jednotlivé nástroje můžete tlumit, či dočasně vypnout zvuk, ba i dočasně vypnout z obrazovky. Prostě hrajete si s vlastním orchestrem, což je lepší než hrát s holým metronomem.

Momentálně se prodává plná verze Guitar Pro 6  verze 6.1.9 R 11686 anglická např. na www.sosej.cz za 2.554 Kč vč DPH. Zadarmo je trial  version ke stažení, tato je časově neomezená, ale dost ořezaná : nemá import (např. ze starých  formátů .tef, kterých je na Internetu hodně), nemá export (např. do .pdf, takže je na prd), nemá banjo, má tři kytary, basu a jednoduché bicí.

Midi? Bída!

Podrobnou a srozumitelnou odpověď najdete na Shellinově webu.

 

Boil them Cabbage

(soubor .zip)

Exporty z GuitarPro do MP3

Guitar Pro6 má naštěstí ještě export do formátu wav. Ten se pak přes Audiograbber přetáhne do MP3 (viz na této stránce v části Návody: Hudba z CD na MP3). Je trochu větší, ale muzika je o hodně lepší.

Např kapela hraje „Boil them Cabbage“. Tím exportem  jsem k tomu udělal pdf banjo tabulaturu,  noty pdf a mp3 tím exportem přes wav. Ke stažení je to celé k dispozici v zip souboru, protože Web odmítá formát .gpx (výstupy z Guitarpro) načítat a ukazovat.