Pětistrunné banjo je běžně naladěno do akordu Gdur, takže brnknutím přes struny zní akord, aniž levá ruka cokoli hmatá. Pokud posuneme nějaké želízko přes struny na pátý pražec máme Cdur a na 10tém pražci Fdur. S tím bychom vystačili na většinu písniček. Je to jako havajská kytara.

Kapodastr

Hrát všechno v Gdur je pitomé. Řešením je kapodastr, který jakoby posune nultý pražec (nut, ořech) např. na 2 pražec a pak zní Adur.

 

 

 

Struna, zaháknutá pod skobičku.

Bohužel se pak musí taky jakoby zkrátit i tenká struna o 2 pražce a na to tam dáváme skobičky a pod ně se tenká struna zahákne. Používají se skobičky ze železničního modelářství (railway spikes) k připevnění kolejí k prknu. Když dáme kapodastr na pátý pražec (zní naprázdno C dur), nemusíme tenkou strunu zahákovat, v C duru to g nevadí.  Při hraní v A duru, stačí krátkou strunu utáhnout na a (opatrně!)

 

 

Dejte pozor při nákupu kapodastru, ať vám neprodají kapo pro kytaru, která má širší krk. Chtějte kapo pro banjo!

Na bluegrass jamu „U Růženy“ všichni pořád laborují s kapodastry. Před 4 léty mi (asi omylem) prodali k pětistrunnému banju kapodastr Schubb za 590 Kč, ale na kytaru.  Je široký, prostě velká kráva, co se pořád plete. Vyhlédl jsem si na internetu něco hezkého a jednoduchého. Dunlop Bill Russel. Když jsem to chtěl nasadit na banjo, ukázalo se, že to nejde. Navrhl to někdo, kdo nikdy banjo neviděl. Mělo by se to jmenovat spíš Debill. Píšou, že je to pro banjo a mandolínu. Jak vidíte, s vypětím sil se to dá nasadit na rukojeť paličky na maso. Je to vlastně tupý hřebík s kulatou hlavou, plastiková trubička a taková lepší trenýrková guma s kovovými dirkami. Dostat tu první dirku na hřebík u banja nelze ani tahem kleštěmi. U paličky na maso se mi to s vypětím sil podařilo.

 

Kapodastr á la Hyndrák

Když chcete něco dokonalého, musíte si to udělat sami. Trubičku jsem zkrátil z 45 na 32 mm. Na konec té gumy, za kterou se to zahákuje jsem dal kovovou dirku o průměru toho hřebíku. Roztřepené gumy jsem krejčovsky začistil. Teď už je to dokonalé. Ten hřebík asi podle praxe zkrátím asi o 10 mm. Drží to dobře. Až se guma trochu vytáhne, tak snad použijí první z originál direk. Při změně polohy kapodastru to jen šoupu. Nápad to byl geniální, provedení holt bídné.  „Urob si sám“.