Krokoměry jsou kořením chůze s nordickými holemi.

Co je univerzální? Hrábě do kapsy. Nejde s nimi hrabat, ani do kapsy se nevejdou. Když už chodíme s nordickými holemi, zajímá nás, kolik jsme ušli kroků (Nic víc!!!). Od telefonu chci, aby telefonoval, od krokoměru, aby měřil počet kroků. Všechno navíc je jenom marketing, blbinky, vysávání uživatelových peněz skrze reklamu a nakonec i vybíjení baterie mobilu.

Internet je plný různých fitnessů. Ano jsou aplikace pro mobilní telefony a náramky = jsou zdarma, akorát neustále obtěžují reklamou a nabízejí plno činností nad krokoměr (zbytečně). Vyžadují připojení na Internet, aktivaci GPS, běží na pozadí mobilního telefonu, i když je vypnutý, žádají o vypnutí Úsporného režimu a vyhrožují soudem, když vypnete reklamu. Žerou baterii. Hnus. Časem vás ty legrácky přestanou bavit.
Rozšířila se blbost. Je prý třeba ujít denně 10 000 kroků. Ukázalo se, že je to marketing japonské firmy vyrábějících krokoměry. Doktoři došli k minimu denních kroků 3 867, což významně prodlužuje život (že se furt nesedí u TV).

Hledáme jednoúčelový stroj, který měří jen kroky, je lehký a jde připnout na límeček košile. Žádný Internet, žádná reklama.

Co dokáží krokoměry? Nabíjení přes USB port; malá baterie; samovypínání; monochromatický displej bez posvícení; digitální hodiny; doba cvičení; paměť; vzdálenost; kalorie; konektivita s mobilem; Bluetooth; GPS; srdeční tep; denní cíl; přesnost; senzor 3D (aby měřil v jakékoli poloze).

Za čas zjistíte, že nejlepší je větší knoflíková baterie; samovypínání; monochromatický displej s 3 vteřinovým podsvícením (v noci); přesnost je nedůležitá; senzor 3D. Prostě pohoda bez Internetu. Dá se to ošulit drncáním v autobusu a autě, položením na běžící pračku prádla, citlivý krokoměr v levé náprsní kapse počítá bohužel i tlukot srdce.

Nabídka krokoměrů (pedometr) je na Internetu široká. Zapomeneme na mobilní aplikace. Cena krokoměrů je od 100 Kč až po 1 000 Kč. E shopy se předhánějí, ale podceňují uveřejnění fungování krokoměru. Recenze jsou hloupé od lidí, kteří ještě nemají zkušenosti. Nejsou tam ani návody k použití, kde by se člověk dočetl, jaká tam bude baterie a jestli je součástí balení. Chtělo by to také osobní vyzvednutí na prodejně a vyzkoušení na místě.
Když čtu ty recenze, je mi jasné, že tam ani nenandali baterii (neví jak a čím). Asi to nosí v kapse naležato i když návod chce nošení nasvislo. Nečetli návod pro nastavení parametrů, prostě hrůza. Obchodníci tupě mlčí, je jim nakonec jedno kolik toho prodají. Poškozuje to dobré jméno tohoto dokonalého přístroje.

Chci si předčíst návod, ještě než to koupím. Dalo to práci to na Internetu najít.
Ano: „>https://www.e-sportshop.com/data/files/028279.pdf

Nakonec po dvoudenním surfováním a nákupu mám:

JS-221A Pedometr – JUNSD

Parametry
Hmotnost: 200 g; délka 6,5 cm, klips vzadu, knoflíková baterie CR 2025.
Made in China – Importér do ČR SPORTISIMO – 379 Kč.
K vyzvednutí do 2 dnů na prodejně SPORTISIMO za 39 Kč. Možnost vyzkoušení.

Co dělá?
Kroky; ušlá vzdálenost v km; Kalorie; doba cvičení v min; digitální hodinky.

Co umí?
Podsvícení displeje na 3 sekundy; vymazání dat; samovypínání a samostart; nastavení měrových jednotek km/míle; nastavení výšky a váhy člověka a délky jeho kroku, u hodinek nastavení počítání času 12 hod/24 hod.

Co je v balení?
Krokoměr s baterií a český (aj i slovenský) návod.

Konec idyly
Už jsem JS-221A do SPORTISIMO vrátil. Ano mohl jsem si ho u nich vyzkoušet, akorát po úspěšné zkoušce jsem zapomněl ho vypnout. Doma jsem zjistil, že to nulování (denně jediný běžný pokyn) nefunguje. Tak jsem ho vrátil na prodejně a vrátili mi peníze za přístroj, nikoli za dodávku na prodejnu 39 Kč. Ostatně na referencích psali lidi, že jim nefungovalo tlačítko MODE, což mně taky. Titěrná tlačítka. Ostražitost mně dovedla ke zkoušení na prodejně.

Krokoměr InSportline Punty

Při hledáním obchodů s osobním vyzvednutím (a s vyzkoušením) jsem našel Tchibo (vyzvednutí v kavárně) podivné. Našel jsem taky InSPORTline, vypadají skvěle. Mají kamenné obchody (vyzkoušení), kde mají 5 ks na skladě, neúčtují 39 Kč za převzetí na prodejně a platbu kartou.

22. 8. 2023 jsem šel do prodejny InSPORT line, v Praze Štěrboholích pro krokoměr InSPORTline Punty 349 Kč. Měli zboží na skladě, byli milí, vyzkoušeli jsme přístroj. OK. Všechno zatím funguje.

Parametry
Délka 7 cm, váha 21g, tedy stejný jako ten předchozí JS 221 A. Sláva!

Zkrácený, upravený manuál

Nosit svisle k zemi.

Ovládací režimy

Stiskáním tlačítka MODE lze dokola přepínat mezi následujícími režimy: Počítadlo kroků (STEP kroky)- Délka cvičení (Ex time min) – Překonaná vzdálenost (Dist km) – Spotřebované kalorie (KCAL) – Spálený tuk (Fast burn gramy) – Dopočet cílového počtu kroků k vámi nastavenému dennímu cíli počtu kroků (Target kroky) – STEP.

STEP: V tomto režimu krokoměr počítá celkový počet kroků.
POZNÁMKA: Počítadlo se aktivuje až po vykonání 10. kroku od zahájení cvičení.

Nastavení uživatelských údajů

V režimu STEP přidržte tlačítko SET, dokud se na displeji nerozbliká ADJ. Tento indikátor bude následně automaticky doprovázen blikající hodnotou „VÁHA“. – Hmotnost lze nastavit v rozmezí 20-160kg (44-352lbs). Jednotku lze přičítat pomocí tlačítka SET (pro rychlé přičítání jednotky tlačítko SET přidržte). Běhá to furt dokola 20 – 160 kg. Nastavenou hodnotu potvrďte stisknutím tlačítka MODE a přejděte k nastavení délky kroku.

Délku kroku lze nastavit v rozsahu 18-120cm (7-47palců) pomocí tlačítka SET (pro rychlé přičítání jednotky tlačítko SET přidržte). Po nastavení 120cm naskočí zas 18 cm a tak pořád dokola. Netřeba resetovat vyndáním baterie. Nastavenou hodnotu potvrďte stisknutím tlačítka MODE a přejděte k nastavení cílového počtu kroků.

Nastavte cílový počet kroků (rozsah: 1 000 – 99 000 kroků) pomocí tlačítka SET (pro rychlé přičítání jednotky tlačítko SET přidržte). Jak jsem psal výše stačilo by 3 867 kroků. Po nastavení požadované hodnoty stiskněte tlačítko MODE a přejděte zpět do výchozího režimu STEP.

POZNÁMKA: Pokud není po dobu 30 vteřin stisknuto žádné tlačítko, přepne se krokoměr zpět do výchozího režimu STEP.

RESET / VYNULOVÁNÍ Hodnot vzniklých chůzí. Poznámka: Při resetování dojde k vynulování všech údajů (ve všech režimech, ne však těch nastavených jako je délka kroku). V režimu STEP přidržte tlačítko MODE, dokud se na displeji nezobrazí „CLEAR“.

Při uvedení do chodu se musí vyndat baterie a pod ní izolační papírek. Na krytu baterie je moc malý křížový šroubek, chce to hodinářský šroubovák. Při cestě do obchodu, když to budete chtít si tam vyzkoušet, musíte si takový malý křížový šroubováček vzít ssebou.

Při nasazování a sundávání k oděvu naskakují kroky třeba 80. Spona je moc natuho, jsou v ní tři výčlenky, trhá to oděv, asi se to bude muset trochu odpilovat. Odšrouboval jsem malý křížový šroubek na klipsu. Nic, je to tam přilepené. Chtěl jsem odpilovat ty dva výčlenky jehlovým pilníkem, nešlo to je to moc tvrdé. Pomohl list pilky na železo a šmirgl. Teď se to nasazuje hladce a nepřiskakují kroky vznikající dříve násilným nasazováním. Drží to dost i s tou jednou zarážkou.
Ukázalo se, že je fajn ušít si na krokoměr malý látkový pytlík pro nošení v tašce či v kapse nasvislo.
Důležité je nošení nasvislo (dlouhá strana směrem k zemi).
Kritická informace: Po měsíčním provozu, je jasné, že poloha MUSÍ být nasvislo, jinak to zlobí. Nasvislo funguje skvěle.