Banjo a já – jak šel život

V roce 1960, když mi bylo 15 let, na chmelové brigádě, viděl jsem jak holky letí na banjo. Já hrál na kytaru a nic. Řekl jsem si, že až zbohatnu, tak si koupím banjo a taky půjdu do cukrárny a dám si na co mám chuť. Po „sametové revoluci“ jsem začal podnikat a splnilo se mi to.

Zpěvníky do tabletu

Ano, přestal jsem vozit vytištěné stohy papíru, protože moc váží, zabírají na stole místo a ještě se v nich špatně hledá. Tablet, či větší mobil se mi vejde všude. Stejně ho pořád nosím s sebou. Ano, občas musím vzít i powerbanku, abych nemusel hledat zásuvku a do ní strkat kabel od nabíječky. Ale to už je maličkost.

Zpěvníky na webu a pro mobily

Písniček i s akordy je na Internetu mnoho. Pokud hledáte v anglickém prostředí, tak text = Lyrics, akordy = Chords a tónina = Key. Jak se do toho sáhne, začne se to rozpadat. Musíme si to holt přepracovat. Akordy psát jako Horní Index.

Trocha hudební teorie s Rickem McKeonem

Časem vám začne vrtat hlavou proč a jak. Ano je třeba nahlédnout do harmonie. Chtělo by to nějakého lektora, který není umělecky rozevlátý, má matematické myšlení a dovede se jasně vymáčknout. Rick McKeon je ten pravý!

K ohni? Ukulele a rytmickou sekci!

Kvalitní bluegrass banjo váží 8,5 kg a je drahé. Musí se tedy nosit v bytelném futrálu, čímž se z toho stala neohrabaná kráva, k táboráku se nehodící. Open back je lehčí, ale taky mu vlhne blána. Nakonec dojdeme ke kompromisu = ukulele.

Nashvillské akordy (Nashville Number System)

Ať už hrajete na cokoli, každou chvíli narazíte na tóninu, kterou vaši momentální souzpěváci neuzpívají, či muzikanti nezvládnou. Pomocníkem je Nashvillský číselný systém (Nashville Number System). Napsal jsem k tomu takový otupný manuál do wordovského souboru NNS.

Pomalá hudba z youtube

Na youtube je hromada muziky, ale já si to chci přehrávat pomalu, respektive velmi pomalu, abych to mohl cvičit. Je třeba si to nahrát na hardisk a tam s tím můžeme dělat kouzla. Chci prostě mít Pomalá hudba z youtube.

Banjo školy – knihy v češtině

V průběhu času vzniklo pár Banjo bluegrass školy česky. Jejich hlavním problémem je zápis tabulatur. Někdo neměl software na psaní tabulatur a tak to namastil ručně (Jiří Jeřábek), nebo neměl čas (něco Martin Fridrich).

Guitar Pro 6 česky (manuál)

Přeložil jsem manuál do češtiny a přidal k tomu různé špeky, které nejsou ani v anglickém manuálu. Práce s tímto softwarem je radost, myslím, že v něm nic nechybí. Funguje to pro všechny nástroje, nejen pro banjo.