Opravna Rybalkova

www.opravy-kytar.cz

Opravna a seřizovna

je např. v Rybalkova 1, Praha 10, www.opravy-kytar.cz Mají tam specialistu na banja. Kobylka, struny a blána je rutinní seřízení. Dnes (19.3.2015) jsem si vyzvedl své Rover banjo (má rim z plastu) po seřízení. Udělali mi z Trabanta závodní auto. Vypodložili mi ořech a nastavili nízkou výšku strun z původních 4,5 mm na 4 mmm na posledním pražci u blány a nic nedrnčí. Je to měkké jako bačkorka. Prostě senzace. Jsou milí, rychlí a ještě ke všemu umí svou práci.

 

Je kobylka (The Bridge) na správném místě?

Nahrubo lze říci, že vzdálenost mezi nulovým pražcem (The Nut) a kobylkou by měl 12tý pražec přesně půlit, pak zní flažolet. Šlo by to nějak elektronicky? Ano. Na videu fy. DEERING to ukazuje anglicky drmolící zaměstnanec, jak se to dělá na banju.

Lepší vysvětlení v češtině, ale na elektrické kytaře.
Summa: Brnknu strunu, ukáže G. Brnknu strunu držím 12 pražec, ukáže Gis = špatně. Měla by ladička ukazovat stejně. Jo bude se hýbat kobylkou. Povolí se vnitřní dvě a krátká struna. Kobylka nemusí být kolmá na směr strun, možná že bude mít jinou polohu pro tlusté D a jinou pro tenké D.

Napínání blány (The Skin, The Head)

Podle Průchy se ladí na tón Gis (mírně nad ladění celého banja G). Brnkne se na Gis a klepne se na blánu. Ideálně to ukáže vibrační ladička (klepání na blánu). Jak se to dělá ukazuje americký vousáč Chad Kopotic. Měří výšku dohmatu strun v palcích 1inch = 25,4 mm. On naměřil 1,8/16 = 2,85 mm a taky 0,9/8 = 2,85 mm.

Nastavení tyčí (The Coordinator Rod)

Délka tyče určuje výšku dohmatu (prohnutí, luk krku). Chad Kopotic naměřil 6/64 = 2,4 mm a taky 3/32 = 2,4 mm. Montážní klíče 10 a 14. Experti uvádějí 5 – 6 mm. Když je málo, tak struny drnčí, když je moc nedá se to umáčknout.