Zázračný strunný nástroj k ohni

Kvalitní bluegrass banjo váží 8,5 kg a je drahé. Musí se tedy nosit v bytelném futrálu, čímž se z toho stala neohrabaná kráva, k táboráku se nehodící. Open back je lehčí, ale taky mu vlhne blána.

Nakonec dojdeme ke kompromisu = ukulele.
Moje soprán ukulele Clifton z Lídlu za 600 Kč (i s futrálem a knížkou) váží 48 deka a měří 54 cm.  Krásně se vejde do batohu.

Ukulele je dokonalý nástroj. Ladění je A D Fis H (nejtenčí). Má nylonové struny (neřežou do prstů) a hraje se na něj trsátkem. Je to pěkná muzika jako doprovod pro sólový zpěv.

Nejlepší učitel na Youtube je Aaron Keim, na téhle ukázce zpívá se svou manželkou (absolventka konzervatoře na zpěv) písničku u nás známou jako Náklaďák. Banks of the Ohio.

Hrajou to v D dur na čtyři akordy
(D, A, A7, G).

Měl v rame-Dnou víc, než se Azdá a v očích A7místa vzdále-Dná,

jak noční D7stín svůj trailer Ghnal, na plný Dplyn Astále dál a Ddál.

Akordy jsou tak primitivní, až to bere dech. Kdo někdy hrál na kytaru, umí hned. Je fakt taková milá rodinná zábava, třeba se nějaké dítě chytne drápkem. Chtělo by to!

Smutná píseň, vzal svou milou na procházku po břehu řeky. Nabídl jí svatbu. Odmítla. Zapíchl jí nožem a mrtvolu hodil do řeky Ohio. Příští den přišel šerif a povídá: Pojď se mnou dolů po břehu řeky Ohio (young man come with me and go; down to the banks of the Ohio).

Vánoční zpěvník

Pro vánoční potřebu jsem připravil instantní dvoustranu vánočních hitů. Primitivních, vše v D duru Vánoce 2015

Všechno o Kazoo

(soubor .doc)

Kazoo – jakoby hřeben pro nezpěváky

Kdo neumí zpívat, může hrát na hřeben. Dnes už máme sofistikovanější nástroj za 16 Kč. V přiloženém článku kazoo_vše uvidíte, že je to vážná věc, když už se toho chytila i Hudební mládež na Smetanově Litomyšli.

Valcha

V Americe jsou populární „Jug bandy“, tedy nástroje z odpadků v domácnosti. Pořádnou muziku je ještě třeba přitvrdit nějakou rytmikou. Zvláště vhodná je valcha na prádlo washboard. Hraje se na to např. náprstky na šití. Používá to i band Ivana Mládka, nebo Aaron Keim (ano to je paráda!) Valcha se najde u prababičky někde na půdě, anebo na eshopu za 243 Kč, kde se kupodivu nadále prodává

V dřívějších dobách se říkalo:“Správná žena vyndá ruce ze škopku, jen když přivezou uhlí!“

 

Vozembouch

Česká kultura dechovky potřebuje něco zvučnějšího. Je to vozembouch. Jsou buď na hraní vstoje, nebo stolní.  V eshopech je jich plno, nejlevnější za 3 500 Kč. Hra je snadná: První doba bouch vo zem, druhá (případně i třetí u valčíku) paličkou na bubínek. Není problém si to vyrobit doma: násada od koštěte, nějaký bubínek z dětských hraček, palička. Stačí. Na špičku můžeme dát nějaká cingrlátka či rolničky, aby to při bouchu dalo větší kravál. Děti šílí blahem! Pro doprovod zpěvu opilců stačí jen tento jediný nástroj