Při domácím hraní by se měly struny měnit za půl roku. Jsou drahé D´Adario 09 za 119 Kč; Elixír 09 za 329 Kč. Výměna je tedy důležitá operace.
Tajemství úspěchu je hned na začátku práce. Banjová struna má na začátku smyčku (loop). Smyčku je třeba ohnout do vinglu ve smyčce, ne na krku smyčky, jinak to tam na ten háček struníku nenavléknete a při montáži struny to bude pořád vyskakovat. Viz video Deering, ale trochu víc ohnout.
S odsřihovám zbytků strun počkejte den, kdyby to klouzalo, dáte si opravu (namotáte víc závitů).
Nejnázornější je výměna na DEERING. První závit je nad dírou a procházející strunou, pak zbytek ohne svisle nahoru. Druhý závit to překříží a motá dolů pod díru. Na páté tenké struně udělá 5 závitů, udělá očko, hodně ho zastrčí, odstřihne a očko trochu trochu povytáhne. Nic nekouká.
Hezké povídání kolem výměny a nějaké zkušenosti je na youtube připraveno dokonce česky – pro elektrickou kytaru.
Obecné zásady: Nakresli si tužkou, kde je kobylka a kam směřuje. Nesundávat všechno, měnit po jedné. Začít od 3. struny (G). Nasaď si ochranné brýle, občas to švihne. Při sundavání struny na ní brnkej, jestli opravdu povoluješ.
Struny v drážkách (slot) u kobylky (bridge) a ořechu (nut) nesmí být utopené. Měly by mít sklon 15 stupňů v kobylce ke strunníku (Tailpiece) a v ořechu ke strojkům (Tunning Pegs).
Většinou rupne jen jedna. Nejčastěji rupne tenká D a krátká g (jsou obě stejné 009 nebo 010), tu jednu je třeba mít v rezervě. Prodejci obvykle prodávají jen sady. Jednotlivé struny mají v Guitarparku na Praze 1, Jungmannovo náměstí 17, Dům hudebních nástrojů.